• 2024-06-30

Sestra praktičar Opis posla: Plaća, vještine, i više

Slavka Šepec: Na dvadeset pacijenata radi jedna medicinska sestra

Medicinska sestra (NP) pruža osnovnu i specijalnu zdravstvenu zaštitu. Poput liječnika, on ili ona procjenjuje i dijagnosticira pacijente, naručuje laboratorijske testove, propisuje lijekove i upravlja zdravstvenim uvjetima. NP također educiraju svoje pacijente o tome kako donositi odluke o zdravom načinu života. Budući da neke države ograničavaju svoje dužnosti, ono što im je dopušteno je da se razlikuju ovisno o tome gdje rade.

Ovo je jedno od nekoliko zanimanja koje spadaju pod opći naslov, Advanced Practice Registered Nurse (APRN). Ostala zvanja su medicinska sestra anesteziolog, specijalista kliničke sestre i medicinska sestra primalje.

Medicinske sestre rade u različitim specijalnim područjima, uključujući akutnu njegu, gerontološko zdravlje, onkologiju, žensko zdravlje, zdravlje novorođenčadi, psihijatrijsko i mentalno zdravlje i dječje zdravlje. NP-i također rade u pod-specijalitetima kao što su kardiovaskularna, hematološka i onkološka, ​​neurološka, ​​sportska medicina i urologija.

Dužnosti i odgovornosti medicinskih sestara

Praktičari medicinske sestre:

  • Provesti zdravstvene procjene, uključujući snimanje kompletne medicinske i psihosocijalne povijesti
  • Zabilježite simptome
  • Fizički pregledati pacijente
  • Napravite dijagnozu
  • Razvijte plan liječenja koji može uključivati ​​lijekove i druge terapije
  • Osigurati edukaciju pacijenata za promicanje navika koje će spriječiti bolesti i održati dobro zdravlje
  • Surađujte s drugim pružateljima zdravstvenih usluga, uključujući liječnike i medicinske sestre
  • Naručite i interpretirajte rezultate laboratorijskih ispitivanja
  • Pratite pacijenta kako biste utvrdili učinkovitost preporučenih tretmana

Kao primarni zdravstveni djelatnici, medicinska sestra pomaže pacijentima da održavaju dobro zdravlje i liječe svoje bolesti. Za to je potrebno uzeti u obzir njihove zdravstvene povijesti i sve simptome koje oni doživljavaju. Laboratorijski testovi pružaju dodatne informacije koje će ih upozoriti na abnormalnosti koje se ne mogu otkriti putem razgovora s pacijentom ili fizičkim pregledom.

Praktikanti medicinskih sestara potiču pacijente da postanu aktivni sudionici u vlastitoj dobrobiti. Sredstva pomoću kojih to postižu pružanjem obrazovanja i savjetovanja kako bi se pomoglo pacijentima razumjeti kako održati vlastito dobro zdravlje, ili ublažiti simptome i napredovanje bolesti.

Kao i svi zdravstveni djelatnici, NP-ovi ne smatraju svoj posao obavljenim kada pacijent napusti ured. Ishodi su važan aspekt njihove prakse. Neophodno je utvrditi jesu li tretmani koje su davali ili preporučili bili učinkoviti.

Plaća medicinske sestre

Praktičari medicinske sestre zarađuju više medijan godišnje plaće od drugih liječnika koji dijagnosticiraju zdravlje i liječe. Njihova plaća varira ovisno o mjestu i iskustvu.

  • Srednja godišnja plaća: $107,030
  • 10% godišnje plaće: Više od 150.320 dolara
  • Donja 10% godišnje plaće: Manje od 78.300 dolara

Obrazovanje, obuka i certifikacija

Prije nego što se može početi pripremati da postane medicinska sestra, on ili ona moraju imati licencu za obavljanje poslova medicinske sestre (RN). To zahtijeva stjecanje diplome prvostupnika ili suradnika ili diploma iz sestrinstva i dobivanje državne dozvole. Dok većina diplomskih programa preferira primanje kandidata koji imaju diplomu, neki nude program za mostove onima koji imaju suradnika ili diplomu sestrinstva.

  • Magistar ili doktorat iz sestrinske prakse: Većina ljudi ulazi u ovu profesiju završavanjem magisterija iz prakse sestrinstva, ali neki se odlučuju za doktorat iz prakse medicinske sestre (DNP) ili doktora znanosti. Magistarski ili doktorski kandidati dobivaju naprednu kliničku edukaciju putem učionice i kliničke nastave. Nastava se razlikuje ovisno o specijalnosti, ali obično uključuje naprednu patofiziologiju, farmakologiju i procjenu zdravlja; informacijska tehnologija za zdravlje; i vodstvo.
  • Licence NP: Sve države i Distrikt Kolumbija zahtijevaju da medicinska sestra ima licencu.Jedan mora imati državno izdanu RN licencu i magisterij ili doktorat iz prakse sestrinstva. Također je potrebno položiti nacionalni certifikacijski ispit za stanovništvo ili specijalnost u kojoj je osposobljen.

Vještine i kompetencije medicinskih sestara

Poslodavci nacionalnih parkova, kao što su medicinske prakse, bolnice i ustanove za dugotrajnu skrb, radije unajmljuju pojedince koji imaju sljedeće sposobnosti:

  • Komunikacijske vještine: Kako bi komunicirali sa svojim pacijentima i kolegama, praktičari medicinske sestre trebaju izvrsne vještine slušanja, govora i međuljudskih odnosa. Moraju biti u stanju razumjeti što im njihovi pacijenti govore, jasno priopćavati upute, graditi i održavati odnos povjerenja.
  • Rješavanje problema: Na temelju kliničkih intervjua, fizikalnih pregleda i rezultata laboratorijskih ispitivanja, NP moraju identificirati bolesti i druga zdravstvena stanja. Nakon dijagnosticiranja, moraju izraditi planove liječenja.
  • Kritičko razmišljanje: Prilikom izrade plana liječenja, NP mora biti u stanju procijeniti različite mogućnosti liječenja stanja, a zatim identificirati onu koju odluči da će imati najbolji ishod.
  • suosjećanje: Praktičari medicinske sestre moraju biti u stanju suosjećati s bolesnim i zabrinutim pacijentima i njihovim obiteljima.
  • Vještina vođenja: Nacionalni timovi obično upravljaju drugim članovima zdravstvenog tima kao što su RN i licencirane medicinske sestre (LPN).

Job Outlook

Uz ostale napredne medicinske sestre registrirane medicinske sestre, medicinske sestre mogu se radovati dobrom izgledu za posao. Američki zavod za statistiku rada (BLS) predviđa da će zaposlenost porasti 36% između 2016. i 2026. To je mnogo brže od prosječnog rasta radnih mjesta za sva zanimanja.

BLS navodi nekoliko čimbenika koji pridonose ovom izuzetnom rastu. One uključuju starenje populacije baby boomera i naglasak na preventivnoj zdravstvenoj zaštiti. Osim toga, mnoge države dopuštaju medicinskim sestrama da obavljaju širi spektar usluga, što je dovelo do toga da ih više pacijenata traži.

Radno okruženje

Većina medicinskih sestara radi u liječničkim ordinacijama, bolnicama i ambulantama. Neki čine kućne posjete domovima pacijenata ili putuju na velike udaljenosti kako bi pružili zdravstvene usluge u nedovoljno opremljenim područjima.

Radni raspored

Većina medicinskih sestara ima puno radno vrijeme. Neke radne večeri, vikendi i blagdani, a neki - osobito oni koji rade u kritičkoj skrbi ili porodiljstvu - moraju biti pozvani reagirati na hitne slučajeve.

Kako dobiti posao

ISTRAŽIVANJE ZAHTJEVA U VAŠOJ DRŽAVI

Američka udruga medicinskih sestara (AANP) pruža detaljan imenik po državama koji uključuje zahtjeve za licenciranje i državne zakone koji se odnose na opseg prakse.

PRONAĐITE DIPLOMSKE PROGRAME

Upotrijebite pretraživanje programa AANP-a da biste pronašli magistarski ili doktorski program.

TRAŽITE RADNA MJESTA

Potražite otvorena radna mjesta na Indeed.com.

Usporedba sličnih poslova

Pojedinci koji razmišljaju o tome da postanu praktičari medicinske sestre mogu razmotriti i druga zdravstvena zanimanja:

  • Radni terapeut: 83.200 dolara
  • Tjelesni terapeut: 86.850 $
  • Pomoćnik liječnika: 104.860 dolara

Zanimljivi članci

Tvrtka koja radi u kući: Support.com

Saznajte više o poslovima podrške na domu Support.com, uključujući chat za tehničku podršku, agente pozivnog centra, poslove upravljanja i prodaje.

7 Radna pravila kod kuće za povećanje vaše produktivnosti

Kada radite kod kuće, postavite ta temeljna pravila za sebe i svoju obitelj i obavite posao!

Što trebate znati prije nego počnete s oznakom zapisa

Razmišljate o tome da se upišete u izdavačku kuću? Saznajte što trebate znati prije pokretanja vlastitog otiska.

Rad kod kuće Posao za medicinske sestre - Outlook i vrste poslova

Medicinske sestre mogu raditi na daljinu. Postoje mnoge vrste posla kod kuće za medicinske sestre. Pogledajte koje specijalitete za njegu koje možete posuditi na daljinu.

Rad kod kuće u Teksasu

Želite li raditi kod kuće u Teksasu? Pregledajte ove Texas radnih mjesta resursa koji su usmjereni na daljinski pronaći svoj sljedeći posao!

Rad kod kuće intervju pitanja, odgovore i savjete

Pregledajte tipična pitanja intervjua koja se traže za posao kod kuće, primjere najboljih odgovora i savjete za odgovor.